Aktuality

Pozvánka na velmi zajímavou přednášku!
Tento pátek 24.4.2015 od 11:00 proběhne na učebně 622 přednáška Dr. Jana Plesníka "Ochrana diverzity" (EKO/OD)!!!

 

Studentská stáž na KBFSC (Brunej) přinesla další objevy nových druhů

Nové druhy drobnělek, dvoukřídlých, pavouků motýlů i rostlin nalezli při své letošní společné expedici v deštném tropickém pralesu na Borneu studenti a pedagogové přírodovědeckých fakult Univerzity Palackého v Olomouci a Ostravské univerzity. Mezi ceněnými „úlovky“ je i nález mouchy, která opyluje vzácnou rostlinu Thismia hexagona. Tu našli olomoučtí biologové poprvé před dvěma lety a nyní pracují na potvrzení objevu jejích následovnic.
V nedotčené přírodě národního parku Ulu Temburong (Brunej) pracovali studenti a jejich vyučující téměř měsíc. Společnost jim dělali giboni, zoborožci, velcí tropičtí motýli ale i jedovatí hadi a pavouci o velikosti lidské dlaně. „Tentokrát jsme se zaměřili na studium rozmanitosti bezobratlých živočichů a rostlin v různých výškách a na odlišných typech stanovišť tropického deštného lesa. Pořizovali jsme vzorky od země až do korun stromů, tedy zhruba do výšky 45 metrů. Kromě toho jsme sbírali biologický materiál, zejména brouky, motýly, pavouky a vyšší rostliny. Již dnes víme, že několik nových, doposud nepopsaných, druhů se nám opět podařilo nalézt“ potvrdil Tomáš Kuras z katedry ekologie a životního prostředí olomoucké přírodovědecké fakulty.
Přestože zoology i botaniky nyní čeká roztřídit a zpracovat rozsáhlý biologický materiál, který z tropů přivezli, jisto už mají minimálně o dvou nových druzích sice drobných, ale o to pestřejších motýlů z čeledi přástevníkovitých. „Jsou velice dekorativní, velikosti do 1,5 centimetru. Jsou výjimeční nejen barvou, ale také svou biologií. Živí se většinou na meších a lišejnících, které rostou v korunách stromů,“ objasnil Kuras.
Letos odborníci rozšíří světové seznamy bezobratlých o dalších 5-6 nových druhů drobnělek (řád Zoraptera). „Jedná se o drobné živočichy podobné termitům, kteří ještě před dvěma lety nebyli z Bornea vůbec známí. Na základě našeho výzkumu to nyní vypadá, že Borneo hostí nejbohatší faunu této unikátní skupiny hmyzu na světě. Jejich objevem se druhová početnost tohoto nenápadného hmyzího řádu zvýší až o 15 %“ popisuje Petr Kočárek z Ostravské univerzity. Na zpracování čekají i nové druhy pavouků a dvoukřídlých. Pozornost vědci věnovali i zvláštní skupině ektoparazitických much, které sají krev žab. „Vypadá to, že se slétají pouze na konkrétní druhy ropuch, a to na samce, když se ozývají a volají samičky. S největší pravděpodobností, reagují na zvuk svého hostitele. Hlasová orientace u ektoparazitu je zcela ojedinělá“ uvedl doktorand Zdeněk Mačát z Olomouce.

Thismia hexagona má zřejmě další příbuzné
V nedotčené přírodě nížinného deštného pralesa ale nezaháleli ani botanici. Ti mají oproti zoologům těžší práci při hledání nových druhů, protože rostliny jsou například v porovnání s bezobratlými viditelnější, je jich mnohem méně a jsou tedy daleko lépe prozkoumané. Přesto i letos botanici věří, že na nové druhy rostlin narazili. „Jedná se o jednu rostlinu z rodu Thismia a další nezelené rostliny. Zcela jistí si ale budeme za pár týdnů, až materiál podrobně prostudujeme v laboratoři,“ naznačil olomoucký botanik Martin Dančák. Ten stál před dvěma lety u objevu nezelené a velmi nenápadné, avšak zajímavé Thismia hexagona, která dostala jméno po svém šestiúhelníkovém květu. „Letos jí tam bylo poměrně hodně, takže jsme měli možnost ji dále zkoumat. Pravděpodobně jsme přišli i na to, jak je opylována. Stojí za tím drobná muška, kterou nyní studujeme“ prozradil Dančák. Muška patřící do čeledi hrbilkovitých má podle něj náročný úkol, neboť květ funguje v podstatě jako jednosměrný tunel.
Studenti poznali jiný svět
Skvělého zázemí Brunejské univerzity v srdci pralesa využívala expedice již třetím rokem. I v letošním roce na stáž mířili studenti z Olomouce a Ostravy. Všichni účastnící museli zvládnout nástrahy počasí – kromě tropických teplot především stoprocentní vlhkost udržovanou pravidelnými vydatnými dešti. Přestože si vědci nových objevů cení, nejsou podle Kurase tím nejdůležitějším, co studijní cesty přinesly. „Za nejdůležitější považuji fakt, že jsme se všichni vrátili ve zdraví, protože přijít k úrazu není v tropickém pralese problém. Také jsem přesvědčen, že expedice měly pro studenty nesporný přínos. Tropy představují pro biologa jiný svět, o kterém nestačí jen číst! Mnohé pochopíte až na místě,“ uzavřel Kuras.

 Studentská stáž v tropických lesích Bornea (Kuala Belalong Fields Studies Centre) - 2015

brunej

Vyhlašujeme výběrové řízení na krátkodobou studijní stáž na terénní stanici Brunejské Univerzity (= UBD), Kuala Belalong Field Studies Centre (Národní park Ulu Temburong, v srdci Bornea). Stáž do tropického deštného lesa bude trvat cca 1 měsíc (konec ledna a únor 2015). Cílem stáže bude zapojení do již řešených témat projektu v rámci mezinárodní spolupráce s UBD. Stejně tak budou řešeny vlastní předložené projekty studentů postgraduálního studia.

Požadavky pro výběrové řízení:
- student PGS na UP v Olomouci nebo OU v Ostravě se zaměřením na biologii a ekologii
- stručné zpracování projektu (v rozsahu cca 1 str. A4), který bude buď navazovat na řešené téma PhD práce, nebo povede k zásadnímu obohacení studia v rámci individuálního plánu PGS. Tedy bude předložen projekt, který (a) bude mít potenciál realizovatelnosti za dobu pobytu na stanici, (b) bude smysluplně navazovat na stávající studijní plán studenta tak, aby získané zkušenosti obohatily odborný růst absolventa
- motivační pohovor na téma „proč zrovna já a můj projekt je ten pravý“
- alespoň základní znalost AJ
- předchozí zkušenost s ekosystémem tropického deštného lesa vítána

Projekty zasílejte na níže uvedené e-mailové adresy (MD, TK), a to do 26. října 2014. Pohovor proběhne v pondělí 27. října v 17.00 hod na učebně SE622 (katedra ekologie, Olomouc-Holice, budova A). S případnými dotazy se obracejte na:
Dr. Martin Dančák, martin.dancak@upol.cz
Dr. Tomáš Kuras, tomas.kuras@upol.cz

 

Terénní cvičení z ekologie horských ekosystémů na Slovensku a v Polsku

V rámci kurzů projektu Rozvoje a inovace výuky ekologických oborů formou komplementárního propojení studijních programů Univerzity Palackého a Ostravské univerzity, CZ.1.07/2.2.00/28.0149 se deset studentů Olomoucké a 2 studenti Ostravské univerzity zúčastnilo výběrové exkurze  Terénní cvičení z ekologie horských ekosystémů. Tato červnová akce proběhla na pomezí Slovenska a Polska v horské oblasti Tatranského národního parku. Kromě TANAPu navštívili studenti další NP a chráněná území (např. Malá Fatra, Babia Gora či Oravská rašeliniště). Cílem tohoto kurzu bylo seznámit studenty se studiem horských ekosystémů v praxi, managementem území a v neposlední řadě i s místní flórou a faunou. Většina denních exkurzí probíhala s odborníkem z řad profesionálních ochranářů či zaměstnanců Štátnej ochrany prírody Slovenska. Výklad byl vždy doplňován o aktuální vědecké poznatky, o které se starala skupina vědeckých pracovníků Katedry ekologie a ŽPz Olomoucké univerzity (dr. Kuras, dr. Dančák, dr. Banaš, dr. Zeidler). Dle hodnocení účastníků byla exkurze velmi přínosná pro další rozvoj studentů a nabyté informace budou využity v následujícím studiu i profesním životě.

Fotky z exkurze zde.

 

Pozvánka na přednášku prof. Burdy o Magnetické orientaci savců:

prednaska_kuras

 

O úspěšnosti tropické exkurze bylo vydáno několik článků a reportáží:

česky:

česká televize (zprávy, 20. minuta), novinky.cz , idnes.cz , česká televize (údálosti v regionech, 20. minuta)

deník , ekolist žurnál UP, eurozprávy,  olomouc.cz, idnes.cz, rádio impuls, česká televize

lidovky.cz, hyperstudent.cz, českénoviny.cz, novinky.cz, reflex, český rozhlas

český rozhlas, scienceworld.cz, studentpoint.cz, poradna.net, olomoucký večerník, osu (1) (2)

anglicky (english):

wwf, Prague Daily Monitor, Radio Praha (Český rozhlas), upol.cz

ubd.bn, Walt´s Corner, ubd research, The Brunei Times

 

Fotogalerie z exkurze studentů do brunejského pralesa zde.

 

Dne 12.12. proběhla poslední informační schůzka pro účastníky nadcházející tropické exkurze do brunejských deštných lesů. Zkušený účastník mnoha tropických expedicí, Dr. Martin Dančák, při ní studenty seznámil s hlavními specifiky pobytu v islámské Bruneji a zodpověděl řadu zvídavých dotazů. Studenti také obdrželi nezbytný cestovní itinerář, takže věříme, že se čerstvě v novém roce (2. ledna 2014) všichni včas sejdeme na pražském letišti a společně vyrazíme vstříc tropickému dobrodružství!

 

Loňský ročník tropické exkurze opět přinesl své ovoce – tým složený z pracovníků KEŽP a KBOT PřF UP zveřejnil vědecký popis nového druhu roztodivné obyvatelky tropického deštného lesa – mykoheterotrofní rostliny, vyživující se čistě pomocí symbiózy s houbovými vlákny. Pitoreskní nezelená rostlina, připomínající spíš houbu, dostala do vínku vědecké jméno Thismia hexagona, za které vděčí netradičnímu květu, složenému z šesti žlutých, trojúhelníkových cípů.

Thismia hexagona Thismia hexagona II

 

Více čtěte na: 

http://www.novinky.cz/veda-skoly/318419-student-z-olomouce-na-borneu-uklouzl-a-objevil-vede-zcela-neznamou-rostlinu.html

http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/52669/olomoucti-prirodovedci-objevili-novou-rostlinu-je-velmi-zvlastni.html

http://www.ceskenoviny.cz/veda_a_technika/zpravy/olomoucti-vedci-objevili-na-ostrove-borneo-zcela-novou-rostlinu/1004768

http://www.lidovky.cz/olomoucky-vedec-na-borneu-uklouzl-a-objevil-neznamou-rostlinu-p77-/veda.aspx?c=A131106_114752_ln_veda_pef

http://www.zurnal.upol.cz/nc/prf/zprava/news/1620/

 

Dne 7. 11. proběhla za hojné účasti studentů i pracovníků PřF zvaná přednáška RNDr. Jána Kulfana CSc. (AVSK Zvolen) „Svetlé a temné stránky húseníc motýľov ako objektu ekologických výskumov: poznatky o ich výskume, etológii a distribúcii “.

Přednáška Kulfan

V nadcházejícím zimním semestru (ZS 2013/14) nabízíme v rámci projektu EKOLOS následující kurzy: Biotopy ČR (Zeidler, Banaš), Biologická kresba (Ďuriš), Fytogeografie tropů (Dančák), *Ekologie horských ekosystémů (Kuras a kol.), Ochrana přírody (Mazalová, Losík), Analýza biologických dat v programu R I (Šipoš), *Terestrické ekosystémy (Kuras a kol.), Tropické ekosystémy a ekologické koncepty (Dančák a kol.) a Tropická exkurze (Dančák a kol.). * pravděpodobně bude zahrnut pouze jeden z kurzů

 

 

Koncem června proběhlo výběrové řízení účastníků Tropické exkurze 2014. Na základě multikriteriálního posouzení zaslaného výzkumného projektu tříčlennou komisí byli vybráni následující studenti: Lukáš Nentvich, Tereza Garbová, Zdeněk Mačát, …doplnit!, jimž bude exkurze plně hrazena projektovými finančními prostředky (tj. letenka, ubytování a stravné na výzkumné terénní stanici Kuala-Belalong, Brunei). Bližší informace budou účastníkům podány na schůzce účastníků v průběhu následujícího semestru – sledujte aktuality!

 

Důležité: Účastníci tropické exkurze jsou povinni si zapsat přednášku Tropické ekosystémy a ekologické koncepty, jež je prerekvizitou praktické terénní exkurze!   

 

V druhé půli června se vybraní studenti PřF UP v Olomouci a PřF OU v Ostravě zúčastnili čtrnáctidenního Základního kurzu mořské biologie, jenž proběhl pod vedením prof. Zdeňka Ďuriše (OU) na Mořské výzkumné stanici v Helu (polské pobřeží Baltu) ve spolupráci s Gdaňskou univerzitou. Počasí exkurzi nebývale přálo, proto proběhly všechny plánované metody sběru mořské a pobřežní fauny i flóry, získaná data byla analyzována a na jejich základě studenti zpracovali vlastní projekty. Fotodokumentaci kurzu najdete ve Fotogalerii (odkaz na složku s fotkami)

 

Nabízenou alternativou přímořské exkurze bylo týdenní terénní Cvičení z biologie 2, organizované pracovníky Katedry biologie a ekologie (OU) již tradičně ve východoslovenské Runině. Místo zdlouhavého čtení mrkněte na: vložit odkaz na Youtube s videem 

 

V třetím květnovém týdnu jsme společně s ostravskými studenty naplnili velký autobus a vyrazili po „českých luzích a hájích“. V reálu se ale nejednalo jen o procházku nížinnými lesy v údolních luzích našich řek. Navštívili jsme nejen řadu zvláště chráněných území (CHKO Beskydy, Bílé Karpaty, NP Podyjí, NPR Mohelenská hadcová step a mnoho dalších), ale taky energetické provozy (JE Dukovany, spalovna SAKO Brno), Muzeum hornictví (Landek, Ostrava) a konečně i výzkumné pracoviště AV ČR na Bílém Kříži, zabývající se studiem odezvy rostlinných společenstev na globální klimatické změny, především pak rostoucí koncentraci CO2 v ovzduší. Věříme, že exkurze přinesla všem studentům nové, praktické i teoretické poznatky z oboru. Někteří účastníci na základě této akce získali téma bakalářské práce, jejíž experimentální část budou provádět ve spolupráci s pracovištěm na Bílém Kříži. Foto z exkurze najdete zde: (odkaz na fotogalerii)

 

První ročník společné exkurze studentů PřF UP v Olomouci a PřF OU v Ostravě do tropického deštného lesa brunejské části Bornea se podařilo skvěle zorganizovat. Akce získala pozornost řady domácích médií a byla korunována nálezem několika dosud vědě neznámých druhů organismů, včetně nového druhu vyšší rostliny! Čtěte níže (odkaz na články ze ŽUP, případně skenny „nástěnkových“ článků)